Εκπαιδευτικοί

Οδηγός Εκπαιδευτικού για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση - Video

Την Κυριακή 22/3/2020 έγινε η καταγραφή με την οπτικοποίηση του οδηγού για τη χρήση της πλατφόρμας Webex, σχετικά με την εξ αποστάσεως εκπαίδευση που έχει ξεκινήσει από πλευράς Υπουργείου Παιδείας.

Παρακολουθήστε το video

Πρόβλημα στην είσοδο του Webex Meetings (...enter your site URL)

Παρουσιάζουμε έναν τρόπο αντιμετώπισης στο πρόβλημα της εισόδου στην εφαρμογή webex meetings (ειδικά την πρώτη φορά μετά την εγκατάσταση) όπου μετά την εισαγωγή του e-mail ζητάει να εισάγουμε ένα site URL (αντί του κωδικού πρόσβασης). Το πρόβλημα λύνεται με την ενεργοποίηση του πρωτοκόλλου κρυπτογράφησης TLS 1.2 (https://www.sch.gr/tls). Ευχαριστώ τον κ. Γιάννακα Γιώργο για την συμβολή του στην λύση.

Δείτε το video

Εργασίες και ασκήσεις στη η-τάξη - Video

Δείτε ένα πολύ χρήσιμο video που εξηγεί τον τρόπο δημιουργίας ασκήσεων και ανάθεση εργασιών στους μαθητές

Αποστολή Μηνυμάτων (Επικοινωνία) και Λήψη Εργασιών από μαθητές στην η-τάξη - Video