Εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Ωράριο διδασκαλίας μαθημάτων κατά την περίοδο της εξ' αποστάσεως εκπαίδευση

ισχύει από Δευτέρα 9-11-2020

Ανάκτηση κωδικών μαθητή/τριας στο ΠΣΔ

Όσοι μαθητές έχουν ήδη εγγραφεί στο ΠΣΔ αλλά δεν γνωρίζουν ή δε θυμούνται τον κωδικό πρόσβασής τους μπορούνε να κάνουν οι ίδιοι ανάκτηση κωδικού ακολουθώντας τα βήματα που περιγράφονται στην ιστοσελίδα του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου:

Δείτε το βίντεο που σας εξηγεί τον τρόπο σύνδεσης στο webex meetings

Επίσης διαβάστε και τον Οδηγό του Μαθητή που εξηγεί τι χρειάζεται να κάνει ένα μαθητής για την είσοδό του στο webex meetings

πατήστε πάνω στην εικόνα και κατεβάστε τον οδηγό του μαθητή

Επισκεφτείτε την

Ηλεκτρονική Σχολική Τάξη (η-τάξη) - πατήστε εδώ -

πατήστε εδώ για να δείτε πως θα κάνετε εγγραφή στα μαθήματα σας

Παρακολουθήστε το video για δείτε πως κάνετε εγγραφή στα μαθήματά σας

Η υπηρεσία Ηλεκτρονική Σχολική Τάξη (η-Τάξη) απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς και μαθητές, με στόχο τον εμπλουτισμό της κλασικής διδασκαλίας που πραγματοποιείται καθημερινά στo σχολείο, με σύγχρονα εργαλεία που ενδυναμώνουν τη διαδικασία της μάθησης.

Υπεύθυνη Δήλωση κωλύματος προσέλευσης μαθητή/μαθήτριας στο σχολείο (COVID-19)

Με βάση τις οδηγίες του Υπουργείου, μαθητής στο οικογενειακό περιβάλλον του οποίου, υπάρχει άτομο που ανήκει στις ευπαθείς ομάδες, δικαιούται να μην παρουσιάζεται στο σχολείο από τη Δευτέρα 18/5/2020.

Στην περίπτωση αυτή, ο κηδεμόνας του μαθητή ή της μαθήτριας πρέπει να συμπληρώσει σχετική δήλωση και να αποσταλεί στο σχολείο με e-mail στο mail@8gym-lamias.fth.sch.gr

Υπόδειγμα της δήλωσης υπάρχει στους παρακάτω συνδέσμους:

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ για Covid-19 (word)

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ για Covid-19 (pdf)

Κατανομή μαθητών σε τμήματα από Δευτέρα 18-5-2020

Κάθε τμήμα, χωρίζεται σε δύο ισοδύναμα υποτμήματα (α΄ υποτμήμα και β΄ υποτμήμα) κατά αλφαβητική σειρά π.χ. το Α1 χωρίζεται σε 2 υποτμήματα το Α1α και το Α1β (το ίδιο γίνεται και για τα υπόλοιπα τμήματα).

Κατά την πρώτη εβδομάδα έναρξης λειτουργίας δηλ. από Δευτέρα 18-5-2020:

οι μαθητές του α΄ υποτμήματος προσέρχονται και παρακολουθούν μαθήματα τις ημέρες Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή,

ενώ οι μαθητές του β΄ υποτμήματος τις ημέρες Τρίτη και Πέμπτη.

Ακολούθως, την επόμενη εβδομάδα από 25-5-2020, οι μαθητές του α΄ υποτμήματος προσέρχονται και παρακολουθούν μαθήματα τις ημέρες Τρίτη και Πέμπτη, ενώ του β΄ υποτμήματος τις ημέρες Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή. Κατά τον ίδιο τρόπο, με εναλλαγή ημερών παρακολούθησης ανά εβδομάδα για κάθε υποτμήμα, συνεχίζει να λειτουργεί το σχολείο και για τις επόμενες εβδομάδες, μέχρι τη λήξη των μαθημάτων (12-6-2020).

Τα τμήματα από την Δευτέρα 18-5-2020 διαμορφώνονται ως εξής:

Α' Τάξη

Α1α