Διδακτική επίσκεψη στην Αμφίκλεια

Οι μαθητές της Β’ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν σε διδακτική επίσκεψη στην κωμόπολη της Αμφίκλειας που ανήκει στον Δήμο Αμφίκλειας-Ελάτειας και βρίσκεται στους πρόποδες του Παρανασσού.

Εκεί επισκεφθήκαμε αρχικά το Μουσείο Άρτου, ένα μουσείο του οποίου το κεντρικό θέμα, ο άρτος, εξετάζεται σε σχέση με την τοπική ιστορία, κοινωνία, παράδοση, τα έθιμα και τις τοπικές ιδιαιτερότητες που αναπτύχθηκαν λόγω γεωγραφικής θέσης, του κλίματος και της εξέλιξης της γεωργικής τεχνολογίας και που δημιουργήθηκε με την υποστήριξη του Κέντρου Ερεύνης Λαογραφίας της Ακαδημίας Αθηνών.

Στη συνέχεια πήγαμε στη Δημόσια Βιβλιοθήκη Αμφίκλειας, είδαμε τους χώρους και μάθαμε για την ιστορία της, τις υπηρεσίες που προσφέρει και τη συλλογή των βιβλίων.

Τέλος, στο Γυμνάσιο-Λύκειο Αμφίκλειας επισκεφθήκαμε τη βιβλιοθήκη του Γυμνασίου Αμφίκλειας, όπου στεγάζεται και το προσωπικό αρχείο και η βιβλιοθήκη του Αθανασίου Ευταξία, αντικείμενο μελέτης του Ιστορικού Αρχείου του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Πριν επιστρέψουμε, περάσαμε λίγο χρόνο στην κεντρική πλατεία της Αμφίκλειας.

Ευχαριστούμε για τη θερμή υποδοχή και την ξενάγηση!

για το Μουσείο Άρτου εδώ

για τη Δημόσια Βιβλιοθήκη εδώ