“Πέτρα, μολύβι, οθόνη, χαρτί” στη Βιβλιοθήκη

Στο πλαίσιο της υλοποίησης προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων επισκεφθήκαμε με τους μαθητές της Β’ τάξης του σχολείου μας τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Λαμίας.

Εκεί ξεναγηθήκαμε στον χώρο από την Προϊσταμένη της Βιβλιοθήκης κ. Εύη Γκόγια, μάθαμε για την ιστορία της Βιβλιοθήκης και ενημερωθήκαμε για τις υπηρεσίες και τη λειτουργία της.

Ακόμη, συμμετείχαμε σε βιωματικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο “Πέτρα, μολύβι, οθόνη, χαρτί” και ακολουθήσαμε την πορεία της γραφής από τα πολύ παλιά χρόνια μέχρι σήμερα.

Είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε αντικείμενα σχετικά με τη γραφή που δε χρησιμοποιούνται πια και γράψαμε το όνομά μας με τα σύμβολα της γραφής Braille για άτομα με μειωμένη όραση.

Ευχαριστούμε για την υποδοχή και τη διοργάνωση της δράσης και ευελπιστούμε να συνεχιστεί και να διευρυνθεί η συνεργασία μας με τη Δημόσια Βιβλιοθήκη, με την ευκαιρία της αναδιοργάνωσης και του εμπλουτισμού της δικής μας Σχολικής Βιβλιοθήκης!